Anginka - roślina, którą warto mieć w domu!

Anginka – pelargonia pachnąca lub geranium. Dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie i w domu? Jakie cenne właściwości posiada? 

geranium-4287012_640

Anginka ma piękny owocowo – cytrynowo – różany zapach. Rośnie przez wiele lat. Możemy ją mieć zarówno w domu jak i w ogrodzie. Jej liście mają ciepły zielony kolor, są pokryte włoskami, które są szorstkie. W warunkach ogrodowych zakwita, wypuszczając piękne fioletowe kwiatki. Sama uprawa nie należy do skomplikowanych. Warto pamiętać aby gleba była żyzna i aby nie przelewać jej wodą. Donicę należy ustawić w miejscu z dostępem do światła dziennego.

 

Anginka podczas choroby

Jak sama nazwa wskazuje anginka to roślina, która jest pomocna w leczeniu anginy oraz chorób związanych z układem oddechowym: katar, kaszel, zapalenie zatok. Swoje właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym, wytwarzanym w liściach. Olejek pozyskiwany z liści anginki to olejek geranium, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Anginka na cerę

Właściwości geranium nie pozostają obojętne cerze. Wpływają na elastyczność i gładkość skóry. Działają na trądzik w okresie dojrzewania, łagodzą wypryski. Są pomocne w walce ze zmorą kobiet – cellulitem czy rozstępami. Liście dodane do kąpieli łagodzą stany zapalne skóry: liszaje, wypryski. 

Anginka na stres

Nie od dziś wiadomo, że aromaterapia jest sposobem na wyciszenie, relaks i walkę ze stresem. Dlatego warto mieć anginkę w swoim domu i warto korzystać z olejków eterycznych na jej bazie. 

Anginka jako odświeżacz powietrza

Warto wiedzieć, że zapach tej rośliny skutecznie odstrasza komary, jednocześnie odświeżając i oczyszczając powietrze. Możemy zasuszyć liście geranium i umieścić je w płóciennych woreczkach, a następnie powiesić w szafach czy po prostu w mieszkaniu.

Nalewka z anginki

7

Już nasze babcie wiedziały, że najlepszy trunek na przeziębienie to nalewka z anginki. Po pierwsze jest pyszna, po drugie świetnie rozgrzewa a po trzecie naprawdę działa. 

Zdjęcia: www.pixabay.com