Mniszek lekarski — Wszystko co musisz o nim wiedzieć

Wiosna w pełni. Przyroda obudziła się do życia. Bogactwo kolorów i zapachów cieszy nasze zmysły. Dziś opowiem o tym, jak blisko Ciebie jest cudowne lekarstwo, którego wielu z nas po prostu nie docenia i traktuje jak chwast. Mlecze, dmuchawce, wilcze zęby i inne nazwy naszego pospolitego mniszka lekarskiego. Tak o nim mowa.  Czy wiesz, że mlecz to nie to samo co mniszek lekarski? Zapraszam!

Ważna różnica między mleczem a mniszkiem

Po pierwsze mlecz a mniszek to dwie różne rośliny. Mlecz jest trucizną, a mniszek jak wiemy lekarstwem. Obydwie rośliny są do siebie bardzo podobne. Jak zatem je odróżnić? Po przekwitnięciu mlecz zmienia się w twardą kulkę, natomiast mniszek lekarski zmienia się w piękny dmuchawiec. Mlecz ma jedną łodygę i jeden kwiat. Mniszek ma kilka pędów i kilka kwiatów. Warto znać te różnice. Przesyłam Wam grafikę:

Oświadczam, że zdjęcie nie jest moją własnością. Pochodzi ze strony internetowej: https://twojogrodek.pl/Mniszek-lekarski-czy-mlecz-Jak-odroznic

Na spacer tylko z koszykiem

Teraz jest idealny czas aby nazbierać mniszka lekarskiego. Gdzie możesz go znaleźć? Na łąkach, trawnikach, przy drogach i na polach. Myślę, że najczęściej i najbezpieczniej możesz go znaleźć na łąkach, tam, gdzie nie ma ingerencji człowieka. Jest rośliną wieloletnią. Kwitnie bardzo długo. Przyjmuje się, że od kwietnia do lipca ale to nie wszystko bo na jesień kwitnie po raz drugi. Także mamy wiele okazji by się w niego zaopatrzyć.

Mniszek lekarski w kuchni — dlaczego warto?

Mniszek to roślina, która w całości jest bardzo pożyteczna. Oznacza to, że warto zbierać ją od kwiatostanu po liście i kończąc na korzeniach. Najbardziej leczniczy jest korzeń, który zawiera szereg witamin: grupa B, magnes, sole potasu, krzem, wit. A i C, karotenoidy, kwasy fenolowe, kwas foliowy i nie tylko.

Mniszek możemy stosować w wielu formach. Napar, syrop, sok, wino, nalewka itd. Tutaj mamy szerokie pole do popisu, które zależne jest od naszych możliwości kulinarnych.

Mniszek dla zdrowia. Cierpisz na poniższe schorzenia? Koniecznie spożywaj mniszek!

Mniszek działa korzystnie na cały nasz organizm. Znamy go przede wszystkim jako syrop na przeziębienie, kaszel gorączkę itd. Napar z korzenia  działa świetnie na odporność organizmu. Ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Jego regularne spożywanie powoduje, że czujemy się lepiej, jesteśmy zdrowsi. Ale warto wiedzieć, że działa również na:

– obrzęki i choroby nerki — napar z korzenia lub liści wspomaga pracę nerek, które są filtrem w naszym ciele. 

– wątroba i pęcherzyk żółciowy — sok z korzenia ma właściwości oczyszczające i detoksykujące.

– układ pokarmowy — forma naparu ma działanie pobudzające i wspomagające trawienie. 

– kości i stawy- niweluje i leczy stany zapalne.

– cukrzyca — obniża poziom cukru we krwi.

– sprawy kobiece — napar pomaga utrzymać prawidłową pracę jajników, co przekłada się na regularne cykle miesiączkowe.

Warto wiedzieć!

Ta niedoceniana roślina ma działanie przeciwnowotworowe. Badania w Kanadzie wykazały, że herbata z mniszka lekarskiego w ciągu 48 godzin powoduje rozpad komórek nowotworowych, nie naruszając przy tym zdrowych. Jest to zielone światło i nadzieja dla przyszłości leczenia nowotworów.

Osoby, które mają problemy z drogami żółciowymi, powinny uważać ze stosowaniem mniszka lekarskiego a na pewno skonsultować się z lekarzem.

Mniszek w kosmetologii

Mniszek dla skóry działa jak plaster, ma działanie odmładzające, antyoksydacyjne i nie tylko. Trądzik, zmarszczki, przebarwienia, cellulit to dobrze nam znane schorzenia, z którymi się zmagamy.  Wapń, żelazo, mangan, potas wpływają na dobry stan skóry. 

Trądzik — stosuj domowe maseczki z mniszkiem na bazie liści, które mają działanie przeciwzapalne, przyspieszają gojenie zmian trądzikowych, zmniejszają zaczerwienienia.

Zmarszczki — tutaj kluczem są kwiaty mniszka. Możesz przygotować z nich maseczkę z kwiatów i miodu, która zmiękczy skórę, wybieli plamy na twojej twarzy.

Przebarwienia — tonik z mniszka. Wystarczy ugotować pół litra wody z garścią świeżych kwiatów mniszka. Tak przygotowanym tonikiem każdego dnia tonizuj twarz, a szybko zobaczysz, jak twoja skóra nabiera równego kolorytu.

Włosy — łupież, przetłuszczanie, suchość, utrata blasku. Maseczka z miodu i mniszka to również świetny kosmetyk dla włosów.

Cellulit — Jak wiemy, związany jest m.in. z zatrzymaniem wody w organizmie. Picie herbatki z rumianku poprzez działanie moczopędne i oczyszczające. Tym samym wspomaga odchudzanie i redukcję skórki pomarańczowej. 

Jeśli kupujesz gotowe preparaty i kosmetyki z mniszkiem to oczywiście zachęcam do czytania składu. Więcej o tym tutaj.

 Kochani mam nadzieję, że przekonałam Was do tego, iż na prawdę warto zaprosić do swojej kuchni rośliny, które są obok nas. Ja swoje pierwsze zbiory w tym roku mam już za sobą. Na koniec powiem tylko tyle, że mniszek jest bardzo smaczny i pięknie pachnie. Życzę Wam powodzenia!