Pilniki kosmetyczne — Poznaj ich rodzaje!

Dzień dobry! Zapraszam na kolejny wpis. Dziś kilka ciekawostek o pilnikach kosmetycznych. Myślę, że temat ten będzie bardzo pomocny dla wszystkich przyszłych kosmetyczek. Dziewczyny! To podstawowa wiedza, którą musicie opanować zanim zaczniecie przygodę z manicure i nie tylko.:) 

 

 

Kilka dni temu opowiedziałam Wam o tym: Dlaczego piłujemy paznokcie? W skrócie jest to najbezpieczniejszy i najzdrowszy sposób na skrócenie ciągle rosnącej płytki paznokciowej. 

Czy znasz rodzaje pilników kosmetycznych?

Pilniki metalowe — Z pewnością są najbardziej solidne i wytrzymują przez wiele lat. Na ich temat słyszy się wiele mitów. Przede wszystkim, że uszkadzają płytkę paznokcia. Obecnie wykonuje się bardzo cienkie pilniki metalowe, które przy odpowiednich umiejętnościach mogę posłużyć przez wiele lat. Ich posiadanie wymaga jednak dodatkowych zabiegów BHP.

Pilniki piankowe — Służą głównie do polerowania płytki paznokciowej. Polerowanie to etap zabiegu manicure klasycznego. Dzięki polerowaniu nadajemy blask. 

Pilniki papierowe — Zdecydowanie najczęściej wybierane pilniki w salonach kosmetycznych i nie tylko. Po pierwsze są tanie. Po drugie są jednorazowe, dzięki czemu mamy pewność, że zabieg jest dla nas w 100% bezpieczny. Nie musimy ich dezynfekować i sterylizować.

Pilniki szklane — Zdecydowanie najdroższe pilniki. Rzadko stosowane, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić. Są bardzo kruche.

Bloki polerskie — To kostki, które z każdej strony posiadają inną strukturę. Dzięki czemu bardzo szybko możemy wypolerować i nadać odpowiedni kształt płytce paznokciowej.

 

Kilka słów o ziarnistości

Tak jak wspomniałam wyżej, w gabinetach używamy najczęściej pilników papierowych. Umiejętność posługiwania się nimi, to klucz w wykonaniu poprawnego manicure i pedicure. 
Dobierając pilnik, musimy wiedzieć: czym jest ziarnistość. Najczęściej spotykamy się z oznaczeniami od 80 do 400.  Ziarnistość to liczba ziarenek, które znajdziemy na 1 cm kwadratowym pilnika. Podsumowując: Im mniejsza gradacja tym pilnik jest ostrzejszy. 

80 – 100 – Zdecydowanie przeznaczony dla twardszych paznokci. Również do żelu. 

180 – Często używany do skracania naturalnej płytki paznokcia i nadawania odpowiedniego kształtu.

240 – Tym pilnikiem, również spiłujemy płytkę paznokcia. Warto go użyć do cieńszych paznokci. 

400 – To tak zwana polerka, o której pisałam wyżej. 

Pilniki możecie kupić w kształcie prostym, zaokrąglonym czy też słynnego banana. Tak naprawdę to od Was zależy jakim pilnikiem będziecie pracować.  Nieumiejętna praca narzędziami, może doprowadzić do uszkodzenia płytki, bólu i długiego procesu gojenia. W przypadku pilników jest podobnie jak z cążkami czy frezarką. Najważniejsze jest to, aby stopniowo nabywać doświadczenie i pewności w pracy z nimi.

Pozdrawiam!

 

Zdjęcia: Pixabay; Unsplash