Czy retinol jest skuteczny?

skóra a makijaż

Retinol to składnik, o którym jesienią słyszymy znacznie częściej? Właściwie dlaczego? Czy jest dobry dla naszej skóry? Czy warto po niego sięgać? 

Retinol czy witamina A?

Witamina A to główny składnik kremów na zmarszczki.  Tak naprawdę to nazwa dla grupy związków chemicznych o nazwie retinoidy. Właśnie do tej grupy zaliczamy między innymi słynny Retinol, który dzięki swym właściwościom jest ulubionym składnikiem np. kremów na zmarszczki.

Skuteczność retinolu

Jest on z pewnością pożytecznym składnikiem dla naszej skóry.  W zasadzie każdy z nas znajdzie w tym związku coś dobrego dla siebie. Jego główną zaletą jest działanie wygładzające i spłycające zmarszczki. Skóra staje się młodsza, ma jednolity koloryt. Retinol normalizuje pracę gruczołów łojowych. Tym samym odtyka pory i pomaga w szybszej regeneracji skóry. Rozjaśnia przebarwienia i słoneczne plamy. Ma działanie złuszczające zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje. Co więcej, udowodniono, że dzięki witaminie A odnotowuje się wzrost komórek macierzystych, kwasu hialuronowego czy też produkcję kolagenu. 

retinol kuracja

Dlaczego trzeba uważać na retinol?

Jak już wyżej napisałam witamina A to grupa związków chemicznych. W zależności od tego, z którym związkiem mamy do czynienia, to możemy się spodziewać różnych efektów na skórze. Ważne jest aby swoją przygodę np. z najsłynniejszym ze związków czyli retinolem zacząć jesienią kiedy nie mamy mocnego promieniowania UV, ponieważ nie idzie ono w parze z tym składnikiem. 

Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i stopniowanie. Oznacza to, że zaczynamy od kosmetyków z małym stężeniem retinolu. Jeśli na samym początku użyjesz mocnego kremu, np. 3% to Twoja skóra ma prawo zareagować mocno. Nastąpi mocne złuszczenie, podrażnienie, uczucie pieczenia. Dlatego zaczynamy od małych stężeń i obserwujemy swoją skórę.  Ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna, która podczas stosowania retinolu jest wręcz obowiązkowa. Dla bezpieczeństwa praktykuje się stosowanie retinolu na noc. 
 
Kochani jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do stanu Waszej skóry to zapraszam na konsultację kosmetyczną. 
 
Pozdrawiam!  

Zdjęcia: Pixabay.com