Skóra tłusta - składniki aktywne

Skóra tłusta, trądzik, świecenie, przetłuszczanie to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. Jak to jest, że gdy jesteśmy dziećmi, nasza skóra jest piękna, bez zmian, błyszczenia, pryszczy i zaskórników a wraz z okresem dojrzewania zaczynają dziać się tzw. cuda? Dlaczego kiedy minie czas dojrzewania trądzik nie zawsze znika? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na blogu!

trądzik

Trądzik to choroba

Kochani wraz z wiekiem dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzi wiele zmian. Popularna burza hormonalna wpływa również na stan skóry. Krótko mówiąc, zwiększa się ilość wydzielanego sebum, które jest świetną pożywką dla bakterii bytujących na naszej skórze. W ten sposób procesy zachodzące w skórze są zaburzone. Zaczyna się ona przetłuszczać, pojawiają się krostki, zaskórniki i często ropne zmiany. 

Co zatem powinniśmy zrobić? Po pierwsze zdać sobie sprawę, że mamy problem. Nie możemy go bagatelizować a zacząć poprawnie pielęgnować skórę. Po trzecie nie sięgamy po pierwsze lepsze kosmetyki z drogeryjnych półek bo nie mamy żadnej gwarancji, że cudownie na nas zadziałają. Wbrew pozorom działają one na chwilę a potem często nasz problem się zaostrza.

Wiedza to podstawa w pielęgnacji każdej skóry

Warto wiedzieć, że nie leczony i nieodpowiednio pielęgnowany trądzik młodzieńczy może przejść w trądzik dorosłych. Dlatego mając dostęp do wiedzy z całego świata warto zastanowić się nad tym czy Twoja pielęgnacja Ci służy? Czy robisz wszystko poprawnie?

zaskórniki

Podstawy pielęgnacji skóry tłustej

Podstawą jest równowaga. A co za tym idzie: Po pierwsze odpowiednia ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi. A więc dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia oraz stosowanie filtrów SPF, które chronią przed promieniowaniem UV. Wbrew pozorom nie należy dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry tłustej. Jeśli tak się stanie, gruczoły łojowe będą wytwarzały jeszcze większą ilość sebum, które jest świetną pożywką dla bakterii. 

Po drugie, ze skórą tłustą w każdym wieku trzeba obchodzić się delikatnie. Myjemy ją olejami lub mleczkiem. Nie stosujemy agresywnych kwasów i peelingów ziarnistych, które dodatkowo mogą uszkodzić nam skórę. Unikamy preparatów drażniących, alkoholu itd. 

Skóra tłusta - składniki aktywne

Jakich składników aktywnych szukamy?
– Nienasycone Kwasy Tłuszczowe NNKT – kwas linolowy, który znajdziesz w: m.in  dzikiej róży, nasionach bawełny, nasion czarnej porzeczki, ogórecznika lekarskiego, wiesiołka; 

– Kwasy: kwas mlekowy, migdałowy czy też glikolowy stosowane delikatnie pomogą złuszczyć zrogowaciały naskórek oraz zapobiegną powstawaniu zaskórników. Kwasy stosujemy w bardzo małych dawkach.

Jeśli nie wiesz jak zacząć to napisz do mnie. Z chęcią Ci pomogę!

– Działanie przeciwzapalne: rumianek, zielona herbata, aloes, kasztanowiec i cynk.
– Witaminy: Witamina E, Koenzym Q10, zielona herbata działają antyoksydacyjne.
– Substancje, które regulują wydzielanie sebum :  niacynamid, owoc boczni piłkowanej, skrobia kukurydziana. 

 

To tylko część składników aktywnych, od których warto zacząć swoją pielęgnację.  Postawą jest równowaga, regularne dbanie o skórę. Nie stosowanie agresywnego oczyszczania i kosmetyków, które wysuszają i zatykają pory skórne. 

Zdrowa skóra to nie tylko pielęgnacja. To całe nasze życie. Dieta bogata w witaminy B2 B6 A. Dużo ruchu, który dotleni skórę. Unikamy używek, niezdrowego jedzenia i stresu. Staramy się żyć w równowadze ciała i duszy.

A co z zieloną glinką?

Obecnie wiadomo, że dezynfekuje, oczyszcza, przyspiesza gojenie stanów zapalnych skóry. Przez wiele lat zielona glinka była must have w pielęgnacji skóry tłustej.  Jednak nie można przesadzić z jej stosowaniem bo uzyskamy efekt odwrotny do pożądanego. Krótko mówiąc, należy więc obserwować swoją skórę i podążać za jej potrzebami.  W ten sposób możemy pożegnać problemy skórne, które towarzyszą nam od lat. 

Zapraszam do konsultacji diagnostycznej skóry, podczas której określimy Twój typ cery. Dobierzemy pielęgnację oraz powiem Ci, które zabiegi warto wykonać w Twoim przypadku. 

Zapraszam!

 

Zdjęcia: Pixabay.com