Kolagen - jak pobudzić jego naturalną produkcję w organiźmie?

kolagen żelatyna

Z wiekiem tracimy naturalny kolagen, który odpowiada za piękną, jędrną skórę bez zmarszczek. Jednak dzięki kilku sposobom możemy pobudzać jego produkcję a tym samym opóźnić procesy starzenia się!

Kolagen to naturalnie występujące w ludzkim organizmie białko, element budulcowy tkanki łącznej. Wpływa na gęstość, elastyczność i nawilżenie skóry, sprawność stawów oraz wchodzi w skład ścian komórek organizmu. Więcej możesz przeczytać TUTAJ.

Kluczem jest: Zdrowy styl życia — Kochani za swoje zdrowie w dużej mierze odpowiadamy sami. Niestety cierpimy na wiele przewlekłych dolegliwości, które osłabiają nasz organizm. Kiedy spożywamy zbyt dużo cukru, nasze włókna kolagenowe zaczynają sztywnieć. Kiedy się stresujemy, nasze mięśnie są napięte. Kiedy pijemy zbyt mało wody nasze tkanki i skóra stają się przesuszone. Głowa nie pracuje tak jak trzeba. Warto zacząć wewnętrzną przemianę, szukać spokoju i balansu. 

Jak możesz pobudzić do aktywności swój własny kolagen?

Spożywaj wartościowe produkty:

1. Witamina C — jeśli mamy jej zbyt mało w organizmie spada nasza odporność. Ale nie tylko — witamina C przyczynia się do regeneracji włókien kolagenowych. Dostarczaj jej odpowiednie ilości. Spożywaj produkty w nią bogate. Możesz skorzystać również z formy liposomalnej, o której pisałam tutaj. Jest ona lepiej wchłanialna przez organizm, nie drażni jelit i jest bardziej skumulowana niż tradycyjna jej forma.

2. Krzem — to jeden z ważnych pierwiastków wpływający na powstanie kolagenu. Łączy on włókna kolagenu i elastyny. Znajdziecie go w ziemniakach, rzodkiewkach, otrębach, bananach, a nawet w czerwonym winie czy też piwie. 

 

 
witamina c

3. Żelatyna — ukochany galat czy galaretka działa przeciwstarzeniowo? Oczywiście:) Mimo trendu na bycie fit i zdrowe jedzenie, warto co jakiś czas zjeść galaretkę, która w składzie zawiera głównie: glicynę, prolinę i hydroksyprolinę. Te 3 aminokwasy odgrywają kluczową rolę w produkcji kolagenu.

4. Pomidor i produkty z pomidora. Zupa, przecier, pasta, sos. Wszyscy je kochamy. Zawierają likopen, który odpowiada za syntezę prokolagenu.  Ciekawostką jest to, iż pomidory poddane wysokiej temperaturze mają więcej likopenu aniżeli te surowe. Dlatego śmiało gotujcie pomidory:) Likopen znajdziecie również w czerwonej kapuście, słodkiej papryce, czy też arbuzie. 

5. Siarka — w przeciwieństwie do likopenu siarka podczas obróbki termicznej traci swe cenne właściwości. Dlatego warto spożywać ją w formie nieprzetworzonej. Jest potrzebna podczas syntezy kolagenu. Znajdziecie ją w owocach morza, czosnku niedźwiedzim, chrzanie, kalarepie, mięsie, jajkach. 

6. Barwniki — inaczej antyocyjanty, które znajdziecie w roślinach ich korzeniach, łodygach, kwiatach i liściach.  Chronią one przed promieniowaniem UV, które jak wiemy wpływa na rozpad kolagenu.  Poszukujcie ich w owocach: śliwki, czarnej porzeczki, borówkach, wiśniach, czereśniach, jeżynach a także w czerwonej kapuście. 

 

omega

7. Kwasy omega 3 i 6 – kwasy te odgrywają istotną rolę podczas produkcji kolagenu, a także stanowią podporę w barierze hydrolipidowej naskórka.  Znajdziecie je w rybach, ziarnach, otrębach, olejach i orzechach. 

Kolagen tracimy już od 25 roku życia!

Pamiętaj, że kolagen tracimy już od 25 roku życia. Dlatego uczmy siebie i nasze dzieci nie tylko prawidłowej pielęgnacji skóry od zewnątrz. Ale przede wszystkim zdrowych nawyków żywieniowych, sięgania do źródeł składników odżywczych, które mają istotny wpływ na nasz wygląd i dobre samopoczucie. 

 

Pozdrawiam!

Zdjęcia: Pixabay.com