Kiedy dopada Cię przykurcz mięśnia

Kochani dziś po raz kolejny otwieramy dla Was drzwi naszego gabinetu. Chciałabym poruszyć bardzo ważny temat, jakim jest przykurcz mięśnia. Co to jest? Dlaczego dotyka coraz więcej osób już nawet w młodym wieku? Czy masaż może pomóc? 

przykurcz mięśnia

Czy wiesz, że?

Podczas uśmiechu pracuje około 40 mięśni? Mięśnie w naszym ciele są niezwykle istotne. Każdy z nas posiada około 640 mięśni, których masa całkowita stanowi od 30 do nawet 50% ogólnej masy ciała. Dzięki nim możemy oddychać, poruszać się, jeść, pić, mówić. itd.

Jak pracuje mięsień?

ból mięśni

Prawidłowo zbudowany i funkcjonujący mięsień kurczy się, a następnie rozluźnia. Kiedy mówimy o przykurczu mamy na myśli sytuację, gdy po skurczu mięsień nie wraca do swojej podstawowej formy. Staje się napięty, twardy i często bolesny. Nasz ruch i czynności związane z tym mięśniem są ograniczone często opatrzone bólem, a nawet niedowładem. Ignorowanie takie stanu prowadzi do kalectwa.

 

Najczęściej dotyka nas przykurcz karku, bóle pleców, nóg itd. Jest to plaga dzisiejszych czasów. Związany z nieprawidłową higieną życia. Złą postawą ciała, . Począwszy od długich godzin spędzonych przed komputerem, tv, telefonem. Modą na bycie fit – często przeceniając swoje możliwości fizyczne. Kończąc na przewlekłym stresie. Wszystko jest dobrze, dopóki nie zaczniemy odczuwać dyskomfortu i bólu. Dopóki nasz organizm nie powie STOP!

Pod wpływem ciepła ze świecy uzyskujemy olejek, który umożliwia osiągnięcie odpowiedniego poślizgu podczas masażu. Jego ciepło jest bardzo przyjemne i działa relaksująco. Zanim masażysta zacznie zabieg, najpierw sprawdza temperaturę rozgrzanego oleju. Ta powinna być zbliżona do temperatury ciała. W ten sposób unikamy poparzeń czy negatywnych odczuć.

Czy masaż pomoże uporać się z przykurczem mięśnia?

Oczywiście, że tak. Natomiast uwaga. Nie mamy magicznej różdżki, która pozbędzie się problemu raz na zawsze. Jeśli dokuczają Ci bóle mięśniowe to znak, że w Twoim organizmie doszło już do zmian zwyrodnieniowych. Ból i przykurcz są tego dowodem (objawem).  W wielkim skrócie: Często jest tak, że boli nas noga, a za ten ból odpowiada zupełnie inna partia mięśni. Słynna rwa kulszowa jest tego przykładem. 

 

Zatem po pierwsze, masażysta pomoże zlokalizować źródło bólu i zmian. W kolejnym kroku zaproponuje Ci masaż, który pomoże w pewnym sensie puścić to co trzyma. Innymi słowy, w pierwszej kolejności skupimy się na tym, aby  rozluźnić mięśnie i ukoić Twój ból. Następnie zalecimy przede wszystkim ćwiczenia do domu, które pozwolą Ci zapobiegać nawrotom. I na koniec oklepana zmiana stylu życia. Krótko mówiąc:higiena pracy, sport dostosowany do możliwości i trybu Twojego życia. Ważne są również techniki relaksacyjne, które pomogą uzyskać Ci wewnętrzną harmonię. Wszystkie te czynniki pozwolą Ci spać spokojnie w nocy i szczęśliwie – bezboleśnie funkcjonować w dzień. Pamiętaj! Każdy dzień jest szansą na to, by zrobić dla siebie coś dobrego. Nie ignoruj tego co mówi Ci Twoje ciało!

 

Zapraszamy na masaż!

Zdjęcia: Canva free