Skwalan czy skwalen?

Skwalan czy skwalen? Kochani obydwie nazwy są prawidłowe ponieważ dotyczą dwóch różnych związków. Ostatnio często mówi się o nich, dlatego postanowiłam Wam o nich napisać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszam do lektury!

witamina c

Skwalen

Jest to olej, który pochodzi z oceanu a konkretnie z wątroby rekina. Możemy go znaleźć również w roślinach, a konkretnie, jest to produkt uboczny powstający przy procesie produkcji oliwy z oliwek. 

Kluczem do zrozumienia działania skwalenu jest woda. Myśląc o wodzie w kontekcie skóry wiemy, że jej niedobory prowadzą do zaburzenia równowagi hydrolipidowej, a to już krok to wszelkich niekorzystnych zmian skórnych. Skwalen odpowiada również za prawidłową pracę trzustki i wątroby. Wzmacnia odporność a nawet chroni przed chorobami nowotworowymi. Odpowiada również za prawidłowe funkcje układu krwionośnego. 

Skwalen podobnie jak kwas hialuronowy to substancja aktywna naturalnie występująca w naszej skórze. Jest jednym ze składników naturalnej warstwy ochronnej skóry — czyli sebum.  Idąc tym tropem, łatwo możemy domyślić się, że skwalan odpowiada za nawilżenie skóry, utrzymanie właściwego poziomu wody w niej. Co więcej skwalen odpowiada za transport tlenu do komórek organizmu. A co za tym idzie sprawia, że również skóra jest dotleniona. 

Warto wiedzieć — Mimo iż skwalen jest substancją wytwarzaną w naszym organizmie to magiczna liczba 25, o której tak często opowiadam jest tym momentem, w którym również wartość skwalenu spada. Powyżej 50 roku życia wartość ta może spaść nawet do 5%. 

Warto wiedzieć!

Mimo iż skwalen jest substancją wytwarzaną w naszym organizmie to magiczna liczba 25, o której tak często opowiadam jest tym momentem, w którym również wartość skwalenu spada. Powyżej 50 roku życia wartość ta może spaść nawet do 5%. 

Skwalen a może skwalan?

Skwalan to pochodna skwalenu. Jest cieczą. Nie ma smaku ani zapachu. Podstawową różnicą pomiędzy skwalenem a skwalanem jest to, że ten pierwszy pod wpływem promieniowania UV ulega rozkładowi a ten drugi na odwrót. Dlatego w produkcji kosmetyków do skóry używa się właśnie pochodnej skwalenu a dokładnie skwalanu. Nie podrażnia skóry, dlatego można go stosować praktycznie dla każdego typu skóry.

 
uv

Zastosowanie skwalanu w kosmetologii

– wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz, promieniowanie UV;

– nawilża w formie emolientów;

– zapobiega starzeniu się skóry poprzez redukcję wolnych rodników;

– łagodzi stany zapalne wywołane np. alergią, trądzikiem oraz innymi schorzeniami dermatologicznymi;

– ujędrnia skórę poprzez stymulację produkcji kolagenu;

– ułatwia wnikanie substancji aktywnych wgłąb skóry;

– poprawia jakość współżycia dzięki intensywnemu nawilżeniu skóry;

– koi skórę poparzoną słońcem; 

Warto wiedzieć

Skwalan to substancja, która jest nie do końca zbadana, dlatego trzeba uważać z jej stosowaniem. Jeśli masz mocne zmiany skórne typu trądzik, podrażnienia, rany itd to zanim sięgniesz po skwalan, porozmawiaj z kosmetologiem lub dermatologiem o bezpiecznych produktach dla Ciebie. 

Zapraszam do konsultacji ze mną. Z chęcią pomagam i doradzam. Co musisz zrobić? Napisz do mnie poprzez messenger, że chcesz umówić się na konsultację. W odpowiedzi zwrotnej napiszę Ci, co musisz przygotować oraz podam możliwe terminy.

Zapraszam!

 

Zdjęcia: Pixabay.com